Peyzajda Kullanılan Doğal Taşlar

Peyzajlar, mimari tasarımlarıyla ön plana çıkan önemli alanlardır. Burada daima güzel bir görünümün yer alması, her yönden insanları hoşnut eden bir durumu ortaya çıkarır. Günümüzde çeşitli alanlarda peyzaj sistemlerine yönelik oldukça harika dekorasyon yapılarının tasarımları yapılmıştır. Ortamın durumuna ve gereksinimlerine göre bu yapılar arasından iyi olan biri rahatlıkla seçilebilir.

Granit küp taşı

Granit, yapıları dış etkenlerden koruması, yapı içi iklimi muhafaza etmesi, periyodik bakımlara ihtiyaç göstermemesi, ışığı yansıtması ve parlaklığı uzun süre koruyarak ilk günkü görüntüsünü yıllarca kaybetmemesi gibi fiziksel özelliklerin yanı sıra zengin renk ve doku seçenekleriyle, modern mimaride tercih edilen bir yapı malzemesidir.

Bazalt Taşı

Sert ve dayanıklı bir taş olduğundan kaldırım, yapı taş, demiryolu, köprü malzemesi olarak kullanılır. Yeryüzünde çok bol olan bazalt, bazı memleketlerde, binlerce kilometrekarelik yerleri örter. 

Dolomit Taşı

Tamburlanmış dediğimiz taşlar, genelde yukarıda bahsettiğimiz ham taşların parça halinde olanlarının, tamburlama makinesi denilen makinenin içerisine çeşitli aşındırıcılar ile birlikte atılarak keskinliklerinin giderilmiş ve yuvarlak hatlı bir hale getirilmiş halidir. Tamburlama işlemini şu şekilde düşünebilirsiniz: Dere yataklarında rastlayacağınız taşlar dikkat ederseniz hep yuvarlak hatlıdır, sokakta gördüğünüz taşlardaki gibi keskin hatları ve köşeleri yoktur. Bu taşlar dere suyunun içerisinde akıntıyla birlikte yuvarlanarak sürtünme dolayısıyla aşındıkları için doğal olarak tamburlanmış olan taşlardır.

Kayrak Taşı

Düşük maliyeti, sağlamlığı ve estetik görünümüyle tercih edilen kayrak, günümüzün en ileri teknoloji kullanılarak üretilen yapı malzemeleriyle karşılaştırıldığında bile üstünlük sağladığı avantajlara sahiptir. Kayrak aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Bültenimize Kaydolun

Yeni konut projelerimizden haberdar olmak için
bizlere e posta adresinizi bırakın


 

Copyright 2022 Venio Agency