Mevsimlik Çiçek

Genellikle tek ya da iki yıllık olarak adlandırılan bitliler, mevsimlik çiçek grubuna girmektedir. Bu gruptaki bitlilerin mevsiminde çiçek açmasının ardından mevsimi geçince çiçekleri dökülmekte ve sonra sökülmesi gerekmektedir. Buna ek olarak bazı durumlarda çok yıllık mevsimlik çiçeklere de rastlanmaktadır. Bu tarz çiçekler, mevsimi olmadığında sökülmekte ve farklı yerde muhafaza edilmektedir. Daha sonra mevsimi geldiğinde tekrar ekilmektedir. İşte bu süreci sizin için başarıyla yönetecek olan Başarı Botanik, mevsimlik çiçeklerle donatılmış ferah alanlar oluşturacaktır.

Mevsimlik Çiçek Çeşitleri Nelerdir?

Adından da anlaşıldığı üzere belirli mevsimlerde yetişebilen ve sonrasında çiçekleri dökülen bitkiler, mevsimlik çiçekler olarak biliniyor. Mevsim farklılığı olduğundan, yaz ve kış aylarında farklı türlerle karşılaşılıyor. Şimdi bazılarından bahsedelim.

·      Petunya

·      Koyungözü

·      Horozibiği

·      Kadife Çiçeği

·      Kaya Otu

·      İpek Çiçeği

Yukarıdaki grupta yer alan çiçekler, yaz mevsimi çiçekleri olarak bilinmektedir. Bunun yanında kış mevsimi çiçekleri de bulunmaktadır. Bunları ise şu şekilde sınıflandırabiliriz:

·      Kardelen

·      Şebboy

·      Süs Lahanası

·      Kış Sümbülü

·      Kasımpatı

·      Menekşe

Her iki grupta yer alan çiçekler de belirli mevsimde yetiştiğinden, mevsim sona erdiğinde çiçekleri dökülmekte ve sonrasında sökülmektedir. Ancak bazı çiçeklerin birkaç yıldan uzun süre ekilebileceği de biliniyor. İşte bu süreçte Başarı Botanik her zaman yanınızda yer aldığından, bahçelerinizde ve parklarda en nadide mevsimlik çiçekleri barındırabileceksiniz.

Antalya Mevsimlik Çiçek Yetiştiriciliği: Başarı Botanik

Mevsimlik çiçeklerin farklı türleri ve yetiştirilme şekilleri bulunduğundan, bu alanda uzman olan kişilerden destek alınması gerekir. Peki, bilinmesi gereken en önemli bilgiler nelerdir?

·      Bazı çiçekler, peyzaj alanına direkt olarak ilkbahar aylarında ekilir.

·      Peyzaj alanına diret olarak ekilmeyenler, farklı alanlarda yetiştirilerek, daha sonra peyzaj alanına nakledilir.

·      Mevsim bittikten sonra kış şartlarına dayanamayan çiçekler ise farklı alana nakledilir ve yaz mevsimi gelince tekrar peyzaj alanına nakledilir. Bu türde mevsimlik çiçeklerin olduğu da bilinmektedir.

Mevsimlik çiçek yetiştirmek kolay gibi gelse de aslında çok hassas oldukları için onları yetiştirmek son derece zordur. İşte bu sebeple mutlaka uzmanından destek almalısınız. Bu süreçte sizin yanınızda yer alan Başarı Botanik ise her türlü mevsimsel çiçeğin yetiştirilmesinde destek sağlayacak ve hizmet sunacaktır.

 

 

Bültenimize Kaydolun

Yeni konut projelerimizden haberdar olmak için
bizlere e posta adresinizi bırakın


 

Copyright 2022 Venio Agency