1 Palet Rulo Çi̇m 40-55 M2 Alir ( Çi̇m Çeşi̇di̇ne Göre Deği̇şi̇r )

Biraz seyrek çim ekimi yapmak isterseniz; bir kilo çim tohumu ile 40 m2 yeri ekebilirsiniz. Peki, 1 dönüme kaç kilo Çim Tohumu ekilir ? Bir dönüme 25 ila 30 kg çim tohumu ekilebilir. 1 Kg Çim Tohumu Fiyatı : ortalama kalitede bir çim tohumunun kilo fiyatı yaklaşık olarak 70 TL civarındadır.

Biraz seyrek çim ekimi yapmak isterseniz; bir kilo çim tohumu ile 40 m2 yeri ekebilirsiniz.

Çim tohumu ekimi için Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir. Diğer aylar ekim yapmaya uygun değildir.

Güneyde, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım ayları ekim için uygun aylardır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir. Diğer aylar ekim yapmaya uygun değildir.

Hazır çimler yılın 12 ayı, havanın yağışlı ve toprağın don olmadığı takdirde uygulanabilir.

Çimler tohum karışıklıklarına ve özelliklerine göre çıkma süresi farklı olmaktadır. Yaklaşık 2 ya da 3 hafta içinde çıkmaya başlarlar. Çimler 10 cm olduğu zaman 5 ya da 6 cm’ye kadar olan kısmı keskin bıçakların yardımı ile biçilmelidir.

Çim tohumu ekimi için Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir.

Ekim sonbahar aylarında yapılmalıdır. Ayrık ekimi mibzerle yapılmalıdır.

Çim biçme işlemi çimin uzama hızına bağlı olarak bahçeden bahçeye farklılık gösterir. Yapılan sulama, gübreleme çimin hızlı uzamasını sağlar. Hazır çim döşeme işleminden sonra ilk biçim çimler 8cm’ken 6cm indirilerek yapılır. Sonraki biçim 3,5- 4cm’den yapılarak bu periyotla devam edilir. Yaz aylarında sulama fazla olduğundan uzama hızı artar ve biçim haftada 2 bazen 3’e kadar çıkabilir.

Acaena; büyük saksılarda, bahçe ve yeşil alanlarda yer örtücü, çit ve bordür bitkisi olarak kullanılabilir.
Ajuga; insan yaşamayan yerlerde çalıların altında hatta ağaçların gölgesinde az ışıklı kısmen gölgeli yerlerde iyi bir toprak örtücüdür.
Alyssum; genellikle bordür veya kaya bahçeleri için elverişli çiçeklerdir.
Arenaria; kaya bahçelerinde, teraslarda, havuz kenarlarında ve yaya yollarında kullanılır. Bir halı gibi toprak yüzeyini tamamen örter fakat çok fazla gösterişli değildir.
Aubrieta; bordür ve tarhlarda, kaya bahçelerinde, saksı bitkisi, yer örtücü olarak ve kır bahçelerinde kullanılan bir bitkidir.
Cerastium; kaya bahçelerinde, çiçek parterlerinde, çeşitli şekillerin oluşturulmasında ve yol şevlerinin sağlamlaştırılmalarında kullanılır. Ayrıca yürüme taşlarının arasında, balkon ve teraslarda ve makramelerde kullanılabilir. Geniş alanlarda ise yer örtücü olarak kullanılır.
Dichondra; biçilmesi istenmeyen yerlerde bir bitki örtüsü oluşturmak için kullanılır.
Helianthemum; kaya bahçelerinde ve yol kenarlarında kullanılabilir.
Hypericum; kaya bahçelerinde ve geniş alanlarda yer örtücü olarak kullanılır. Ayrıca çiçek tarhlarında gruplar halinde veya tek tek kullanılır.
Lobelya; fazla geniş olmayan parterlerde veya parter kenarlarında tek başına kullanılır. Gruplar halinde diğer yaz çiçekleri arasına serpiştirilmiş olarak veya toprak yüzeyini örtmek amacıyla kullanılır. Sarkıcı formdakiler ise balkonlarda ve pencere önlerinde kullanılır.
Portulaca grandiflora; park ve bahçelerde, fazla bakım gerektirmeyen yerlerde kullanılır. Özellikle yeni tesis edilmiş ve toprağı iyi işlenmemiş yerlerde çok kullanılır.
Potentilla; bordürlerinin ön kısımlarında, kaya bahçelerinde, balkon ve teraslarda kullanılabilir.
Ranunculus; bu bitki soğuk ve nemli iklime sahip bölgelerde; otsu alanlar ile su veya kaynak kenarlarında küçük yığınları düzenlemek için kullanılır.
Verbena; bordürlerde, kayalık yerlerde ve kaya bahçelerinde kullanılır.
Vinca; meyilli ve düz alanlarda kullanılır. Çiçek parterlerinde tek başlarına veya yüksek ağaçların etrafında ve soğanlı bitkilerle birlikte kullanılabilirler.

Ağır killi topraklara 5 cm kalınlığında % 70 kum ve % 30 organik madde içeren karışım ilave edilir ve 15-20 cm’lik üst tabakaya karıştırılır. Böylece toprağın fazla sertleşmesi önlenmiş olur. Burada dikkat edilecek en önemli husus toprak hazırlığında kullanılacak gübrenin yabancı ot tohumlarından arındırılmış olmasıdır. Kaba ve ince tesviyesi yapılan toprak silindirlenerek ekime hazır hale getirilir.

Çimlerin sararmasının birçok sebebi olabilir. Bunların başında sulama noksanlığı yada yanlış sulama, gübreleme yapmama yada yanlış gübreleme, çimlerin döşeme esnasında toprağa bastırılmaması alttan hava alıp kuruması, çeşitli hastalıklar gelmektedir.

Toprağı Hazırlamak
Buradaki ana etmen her bitki için geçerli olduğu üzere toprağın iyi durumda olmasıdır. Toprağı güçlendirerek daha verimli hale getirmeniz çimlerinizin daha sağlıklı ve gür olmasını sağlayacaktır.
Öncelikle toprağı tırmık yardımı ile temizlemeli ve içerisinde yer alan yabancı maddelerden arındırmalısınız. Sonrasında ise hayvan gübresi ile toprağı beslemeli ve daha verimli hale getirmelisiniz.
Gübreleme işleminden sonra tüm alanın eşit seviyede olması gerekir. Çimin düzgün yetişmesi için bu oldukça önemli bir konudur. Son olarak ise tüm bu işlemleri çim tohumu ekimi yapmadan 1 hafta önceden yapmanız gerekir.

Ekim
Ekim yapmaya başladığınızda tohum miktarına dikkat etmeniz gerekir. Metrekareye 30-40 gr tohum istediğiniz güzel görüntü için yeterli olacaktır. Tohumları birbirinden farklı yönlere doğru serpmeye dikkat edin. Çim tohumu ektiğiniz yerlerden bir daha geçmeyin. Çok derine gömülmesine neden olabilirsiniz.Tohumları serpme işlemini bitirdikten sonra üzerlerini ufak bir tırmık yardımıyla kapatın. Fakat bu işlemi yaparken 1 cm’den daha fazla toprağın tohum üzerine yığılmamasına özen gösterin.

Peyzaj düzenlemesi için kullanabileceğiniz pek çok doğal taş olduğundan söz etmiştik.

Kumtaşı, mermer, granit, çakıl taşı, kalker, dolomit, dere taşları, kayrak taşı, traverten bu taşlar arasındadır.

Bültenimize Kaydolun

Yeni konut projelerimizden haberdar olmak için
bizlere e posta adresinizi bırakın


 

Copyright 2022 Venio Agency